Scurt istoric

Zestrea spiritual a urbei lui Alecsandri i Bacovia s-a 樽mbog釘it, prin Ordinul Ministerului nv釘m但ntului i Culturii nr. 788/13.07.1957, cu 樽nc un lca de cultur: „coala de muzic i arte plastice”.

n primul an 1957-1958 coala func釘ioneaz cu un efectiv de 60 de elevi, av但nd clasele I-IV repartizate pe sec釘iile arte plastice i muzic. De la 1 septembrie 1965 coala de Art din Bacu a devenit coala Medie de Muzic i Arte Plastice (IX-XII), iar de la 1 septembrie 1976 樽n planul de 樽nv釘m但nt al liceului este cuprins i 樽nv釘m但ntul primar. n 1979, se revine la forma de 樽nv釘m但nt de la coala de Cultur General cu Program Integrat de Art i se inaugureaz noul local al colii. La 1 septembrie 1990 se re樽nfiin釘eaz 樽nv釘m但ntul liceal, institu釘ia devenind Liceul de Art „George Apostu”, iar din 1 septembrie 2011 Colegiul Na釘ional de Art „George Apostu”.

n prezent liceul cuprinde patru sec釘ii: muzic, coregrafie, arte plastice i arhitectur. Gra釘ie acestora, elevii cu aptitudini muzicale se pot 樽ndrepta spre: interpretare instrumental, canto clasic i popular ori studii teoretice. Cei cu talent coregrafic pot urma diferite forme de dans printre care clasic, contemporan, popular. Elevii cu talent la desen pot opta pentru pictur monumental, de evalet, sculptur, grafic, c但t i ctre sec釘ia arhitectur, 樽n cadrul creia 樽i pot pune 樽n valoare abilit釘ile specifice.

Beneficiind 樽n decursul anilor de cadre didactice bine pregtite i o baz material bine pus la punct, aceast institu釘ie cultural a confirmat ateptrile celor care au crezut 樽n valoarea ei, de aici plec但nd un mare numr de tineri ce au devenit nume de referin釘 樽n diferite domenii ale artei, cu o carier prestigioas 樽n 釘ar i 樽n strintate.

Cu o tradiie nestins 樽n timpul istoric i 樽n spaiul cultural al Bacului de peste jumtate de veac,Colegiul Na釘ionalde Art George Apostu polarizeaz atenia i interesul elevilor i prinilor atrag但nd prin oferta sa educaional, tot mai muli tineri.

Rezultatele de excepie obinute 樽n ani confirm renumele liceului i politica managerial, prin aflarea cilor de scurtare de la „ideal” la „posibil”, 樽ntruchip但nd activitatea dasclilor care, prin profesionalismul i pasiunea druite elevilor, au conturat profilul distinct, recunoscut i apreciat 樽n comunitatea local, dar i dincolo de graniele judeului.

Graie bunei pregtiri la toate profilurile, elevii liceului sunt solicitai 樽n diverse evenimente artistice 樽n colaborare cu prestigioase instituii: Filarmonica „Mihail Jora Bacu, Centrul Interna釘ional de Cultur „George Apostu”, Aezm但ntul de Cultur Tescani, Funda釘ia „Remember Enescu”, Teatrul dramatic „George Bacovia”, Uniunea Artitilor Plastici, Ordinul Arhitec釘ilor din Rom但nia, Biblioteca Jude釘ean „Costache Sturdza”, Direc釘ia Silvic, mndrindu-se, 樽n acelai timp, cu numeroase premii i distinc釘ii ob釘inute la Olimpiade colare i Concursuri de profil, la nivel na釘ional i interna釘ional.

Continum s nzuim spre mai-binele tinerilor notri elevi, ajut但ndu-i s descopere frumosul prin art, adevrul, determin但ndu-i s-i formeze i dezvolte personalitatea artistic, pentru ca o dat intrai pe porile colegiului, s ias victorioi 樽n „btliile” vieii, s-i apere nealterate aspiraiile i s-i desv但rseasc drumul devenirii artistice.

Las un rspuns