Admitere clasa a V-a an școlar 2020-2021

PRESELECȚIE MUZICĂ, ARTE PLASTICE ȘI COREGRAFIE – CLASA A V-A pentru anul școlar 2020-2021

SPECIALIZAREA MUZICĂ: 2 locuri (muzică instrumentală: – instrumente aerofone)

Testarea aptitudinilor pentru elevii proveniți din alte școli, va consta în următoarele probe:

-Testarea calităților auditiv-vocale: elevii vor trebui să reproducă vocal sunete cântate la pian de un cadru didactic, precum și interpretarea vocală a unui cântec la alegerea candidatului.

-Testarea memoriei muzicale: elevii vor trebui să reproducă vocal scurte fragmente muzicale cântate la pian

-Testarea simțului ritmic: reproducerea, prin bătăi din palme, a unor scurte fragmente ritmice.

ÎNSCRIEREA la probele de aptitudini se face prin cerere de înscriere depusă la secretariatul școlii, în data de 26 iunie, în intervalul 9:00-15:30

TESTAREA: – se va face la sediul Colegiului Național de Artă „George Apostu” Bacău, din str. Războieni nr. 24, Bacău, în data de 29 iunie, începând cu ora 10:00.

Testarea se va face pe baza unei programări și respectând regulile de igienă și distanțare socială.

Probele de aptitudini vor fi evaluate cu Admis/Respins.

La probele de aptitudini nu se admit contestații.

COREGRAFIE: 8 locuri

TESTAREA: se va face în data de 26 iunie 2020, ora 13:00 la sala de balet a Colegiului din clădirea căminului Liceului tehnic Anghel Saligny Bacău  – „Tăbăcaru” – vis-a-vis de Colegiul Național „Vasile Alecsandri” (str. Vasile Alecsandri, Bacău).

Candidații vor intra in ordine alfabetica, respectând normele sanitare.

Fiecare candidat are alocat un timp de 15 min.

Probe de aptitudini:

1. Evaluarea aspectului fizic (măsurarea înălțimii şi cântărirea greutății corporale)
  2. Evaluarea aptitudinilor motrice (mobilitate articulară, elasticitatea ligamentelor, detentă)
  3. Evaluarea aptitudinilor artistice (improvizație liberă pe fond muzical)
  4. Testare ritmică (reproducerea prin bătăi de palme a unor fragmente ritmice date).

ÎNSCRIEREA la probele de aptitudini se face prin cerere de înscriere depusă la secretariatul școlii în data de 25 iunie, în intervalul 13:00-15:30 sau pe e-mail liceuldeartabacau@yahoo.com

Probele de aptitudini vor fi evaluate cu Admis/Respins.

La probele de aptitudini nu se admit contestații.

ARTE PLASTICE: 25 de locuri.

Admiterea în clasa a V-a se sustine în conformitate cu procedura operatională privind organizarea şi defăşurarea testului de aptitudimi în clasa a V-a, elaborate în cadrul Colegiului de Arta „George Apostu” Bacâu.

Probele de aptitudini pentru admiterea în clasa a V-a la secţia arte plastice constau în:

1. a) proba de percepţie vizuală (desen)
  2. b) proba de creativitate (pictură)

Pentru înscrierea la probele de aptitudini trebuie să depuneţi:

– cererea de înscriere;

– un CD cu portofoliul de lucrări pe faţa căruia va trebui să scrieţi cu marker numele şi prenumele elevului.

CONȚINUTUL PORTOFOLIULUI DE LUCRĂRI

Portofoliul de lucrări trebuie să conțină 4 (patru) imagini în format JPEG imprimate pe CD şi se va denumi după modelul:

Nume, Prenume, Arte plastice – Clasa a V-a

Acestea se vor depune la sediul Colegiului Naţional de Artă „George Apostu”, Str. Războieni, Nr.24, Bacău în data se 29 iunie 2020, între orele 9:00-16:00

Probele de aptitudini vor fi evaluate cu Admis/Respins.

La probele de aptitudini nu se admit contestații

* Sugestii şi explicaţii pentru realizarea lucrărilor din PORTOFOLIU

1. PROBA DE PERCEPŢIE VIZUALĂ (DESEN) – 2 lucrări

– o lucrare conţine 2 obiecte ca de exemplu: un corp geometric şi un fruct sau o legumă.

– fructe şi legume (la alegere: măr, pară, ceapă, ardei, etc.)

– corpuri geometrice (la alegere: cub, cilindru, cutii sau tuburi in loc de cub sau cilindru, etc.)

* urmăriți paginația, amplasarea obiectelor în spațiu, proporția, construcția obiectelor, lumina, umbra și tonurile de gri, umbra purtată pe plan și pe obiect.

1. PROBA DE CREATIVITATE (PICTURĂ) – 2 lucrări

– compoziţii cu 5 personaje

– sugesii de teme: “Sport”, “La joacă”, „Dans”, „Şotron”, etc.